
Sasvári Krisztina természetgyógyász a természetes kozmetikumokról és a testi-lelki egészségről osztott meg hasznos tanácsokat az érdeklődőknek, Schäffer Erzsébet, Pulitzer-díjas újságírónő, író „Gombold ki magad!” című előadásában pedig az emberi kapcsolatok fontosságát, illetve az elfogadást, nyitottságot taglalta.
A gyermekek és családok is megtalálhatták a maguk programját. Hajdú Katalin mesekönyvét mutatta be, szombat és vasárnap pedig kézműves foglalkozások várták a látogatókat, amelynek keretén belül ősszel kapcsolatos kreatív dísztárgyakat lehetett készíteni.
Cikk: Jandácsik Pál
Fotók: Borsányi János
(A nagyításhoz kattintson a képre!)

Janza Kata EMerTon-díjas színésznő, musical énekes. Számos színdarabban mutatta már meg különböző arcait a nagyérdeműnek, így a teljesség igénye nélkül volt már Zárdafőnöknő az Apácashowban, az Elfújta a szélben Scarlett, illetve Belle is, játszott Elisabethet, Mária Magdolnát, Capuletnét, Marilyn Monroe-t, és lenyűgözte a nagyérdeműt a Manderley-ház eszelős Mrs. Danverseként is. Csupa különböző szerepek ezek, amelyekben egytől egyig megcsillogtatta színészi zsenialitását.
Karrierjét végig követte egy másik nagyszerű művész, a Jászai Mari-díjas Szabó Péter Szilveszter, aki számtalan alkalommal volt partnere a színpadon. Szabó P. Szilveszter az Elisabethben játszotta a Halált, a Jézus Krisztus Szupersztárban Heródes királyt, ő volt az őrjöngő Tybalt, a magányos, ám szeretetre vágyó Szörnyeteg, a Szentivánéji álom Oberonja és Manderley titokzatos ura, Maxim de Winter. Igazi musical hangulatot hoztak magukkal Abonyba.
A lázas készülődés közepette a két művész egy rövid interjúra is szakított időt, amelyben beszámoltak a munkájuk mellett arról is, hogy hogyan érzik magukat az Abonyhoz hasonló kisvárosok zenés estjein.
Janza Kata már többször is ellátogatott hozzánk: kétszer Dolhai Attilával, illetve két önálló műsorral a Kultúra Háza mesebérletének keretén belül, ahol gyermekdalokkal varázsolta el az apróságokat.

– Mennyire spontán a műsor? Egy forgatókönyv szerint halad a zenés est is?

– Milyen sűrűn jártok vendégelőadásokra?
– Nekem ez az ötödik ebben a hónapban (szerk.: szeptember) – taglalja Szilveszter. – Ebből kettő Budapesten volt, a többi vidéken. Ez sok mindentől függ, mert rengeteget járok szinkronstúdiókba, Walt Disney mesékbe felénekelni, továbbá vannak felújító próbáim is, illetve a saját összeállított írásaim, jövőévi terveim.
– A színészet mellett írsz, szobrászkodsz és rendezel is. Honnan van ennyi energiád?
– Az embernek két lába van, mégis három pedált kell nyomnia egy autóban. Vezetés közben önkéntelenül nézzük a tájat, az embereket, a zebrán átmenő öregbácsit, aki emlékeztet a nagypapára, és észre sem veszed, hogy közben nyomod a gázt, mert ez egy tanult reflex, beidegződés. Amikor a piros lámpánál állok, akkor írok egy novellát, vagy egy verset, mert a „piros lámpánál állás” nem része a vezetésnek. Amikor egy-egy szerepet próbálok, rengeteg rigolyával szembesülök; olyannal, amit nem ért meg a zeneszerző, vagy a dramaturg sem. Ezeket kezdem el kifejteni. Abban hiszek, hogy a szobor ott van valahol a kő vagy a fa alatt, csak le kell fejteni róla a felesleget. Ez adja magát – nem tudok csak „egy üggyel foglalkozó ember” lenni. Kötelességemnek érzem kimondani azt, ami bennem van. Mindig azt a hitvallást követtem, hogy mindent ki kell mondani; akkor is, ha „rossz”.

– Nincs negatív karakter. Maga Joker is megosztó. Már játszottam magát a Halált is, aki nem más, mint egy fekete ruhába bújt szerelmes férfi. A Mozartban Colloredo meg akarta fejteni a zsenialitást, azt, hogy hogyan születik meg valakiben a zene. Javert A nyomorultakban maga is a törvény rabja volt. Neki „igaza” volt abban a pillanatban. Nem hiszek abban, hogy bármi „eredendő” lenne. Az egyik vizsgafeladatom Lucifer volt Az ember tragédiájából. Neki is csak az volt a bűne, hogy fel mert tenni egy kérdést Istennek – hogy miért csináltad a teremtést. Ő sem gonoszságból kérdezte ezt, csak kíváncsiságból.
– Szeretnétek üzenni valamit az abonyi embereknek?
– Azt, hogy nagyon szépen köszönjük a szeretetüket és a kitartásukat, hogy mindig visszajönnek a koncertjeinkre – zárja az interjút Kata. –Ígérem, ha megszavazzák nekem hatodjára is a bizalmat, akkor a következő koncerten is új dalokkal fogok jönni, és olyan dolgokkal, amit esetleg még nem halottak tőlem. Szeretném, ha úgy mennének ki az emberek az ajtón, hogy „a Janza Kata most is tudott nekünk valami újat hozni”.
Jandácsik Pál
Fotók: Tóth Andrea, Borsányi János
(A nagyításhoz kattintson a képre!)

A lányok nagyon sok munkát fektettek a felkészülésbe, hiszen szinte mindegyikőjüknek ez volt az első nemzetközi versenye. Tudásukhoz képest igyekeztek a legjobb formájukat nyújtani, bár nagyon izgultak. Mindamellett, hogy sok-sok tapasztalatot szereztek, nagyon szép eredményeket is elértek.
Eredmények:
Youth kategóriában:
Gócsa Lili-Szabados Brigitta-S. Tóth Dorka 21.
Bajtai Evelin-Szabados Szabina 12.
Antal Fruzsina-Benyus Adél a 8. helyen jutott a döntőbe, ahol egy helyet javítva a 7. helyen végeztek.
12-18 kategória:
Menyhárt Edina- Vágó Luca 3. hely
Abony Város Önkormányzatának nevében is gratulálunk a szép eredményekhez, és hasonló sikereket kívánunk!
Az abony.hu-nak beszámolt: Szalinka Szilvia edző
Fotó: Budapest Acro Cup 2019
(A nagyításhoz kattintson a képre!)

Abonyban számos sportegyesület működik. A helyi szabadidős választék mindenki örömére bővülni fog. Az Önkormányzat pályázatot nyújtott be a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által kiírt „Nemzeti Szabadidős-Egészség Sportpark Programban” való részvételre, amely a Kálvin utcai játszóteret, illetve a Mikes-tó területét érintette. Erről a döntésről a 47/2016. (VII.19.) számú Képviselő-testületi határozat szólt, amely arról is rendelkezett, hogy a Kálvin utcai játszótér esetében 200 méteres futókör kialakításához 4.445.000,-Ft összeg önerőt vállal.
Áprilisban a BMSK Zrt. (Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zrt.) értesítette az önkormányzatot a programmal kapcsolatos kérelem támogatásáról, amely értelmében Abonyban „D típusú” sportpark létesítése valósulhat meg a Városi Játszótér (Kálvin János utca 8. hrsz. 3305) területén. A „D” típusú sportparkok jellemzője, hogy minimum 150 m2 alapterülettel rendelkezik, minimálisan 15 eszköz kerül rá telepítésre, amelyek tolódzkodásra, húzódzkodásra, has és hátizom erősítő gyakorlatokra és fekvőtámasz gyakorlatokra, valamint lépcsőzésre, létramászásra, párhuzamos korláton végezhető gyakorlatokra és függeszkedésre alkalmasak.
A BMSK Zrt. arról is tájékoztatta az önkormányzatot, hogy a sportparkok megvalósítására szolgáló későbbi források biztosításakor a még el nem bírált kérelmek is figyelembevételre kerülnek a fejlesztések meghatározása során, így a Mikes-tónál tervezett másik „D típusú” sportpark és a városi játszótérre tervezett 200 méteres futókör is.
A BMSK Zrt. 2019. április 26-án tartott helyszíni bejárást, ahol megállapították, hogy a terület- és helyigény megfelelő, 13x18 m szükség a kivitelezéshez, a tulajdonviszonyok rendezettek, a településképi rendeletbe illeszkedik a beruházás. A sportpark megvilágításánál javasolták a Solar megvilágítást. Az elkészülő sportpark akadálymentes megközelíthetőségét az önkormányzatnak kell majd biztosítania saját forrásaiból.
Október 9-én, a reggeli órákban, 8 órakor kezdődnek el a játszótéren a sportpark alépítményi munkálatai, illetve a sporteszközök is felszerelésre kerülnek várhatóan az október 28-ai héten. Ezért az októberi hónapban a játszóteret nem lehet használni, mivel munkaterület lesz.
Abony Város Önkormányzata a lakosság türelmét és megértését kéri. A kivitelezés végeztével egy olyan szép, sportparkkal kialakított terület kerül átadásra, amelyben remélhetőleg valamennyi pihenésre és testmozgásra vágyó lakos az örömét leli.
Cikk és fotó: Jandácsik Pál